sobota, 4 lutego 2012

Umowa | Kontrakt o profesjonalne uprawianie piłki nożnej

Profesjonalne uprawianie piłki nożnej przez zawodnika profesjonalnego może odbywać się na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej oraz innych formach dopuszczonych przez prawo powszechne.

Podstawowymi aktami prawnymi regulującymi umowę o profesjonalne uprawianie piłki nożnej są kodeks cywilny, kodeks pracy, „Zasady regulujące stosunki pomiędzy klubem sportowym a zawodnikiem profesjonalnym” - uchwała nr II/12 z dnia 19 maja 2002 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Uchwała Zarządu PZPN nr III/39 w sprawie statusu polskich piłkarzy oraz zmian przynależności klubowej.

Zobowiązania określone w  uchwale nr II/12 z dnia 19 maja 2002 Zarządu PZPN stanowią integralna część typowego kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej (umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej wg wzoru PZPN) lub typowego kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej z zawodnikiem, który nie ukończył 18 (osiemnastego) roku życia (umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej wg wzoru PZPN) zawartego pomiędzy klubem sportowym a zawodnikiem profesjonalnym.

Uchwała ta określa zatem minimalne wymogi typowego kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej. 

Przepisy uchwały nie wykluczają uprawiania sportu profesjonalnego w piłce nożnej w innych formach dopuszczonych przez prawo powszechne, które nie podlegają jednak ochronie prawnej gwarantowanej przez PZPN.

W rozumieniu przepisów uchwały - zawodnikiem profesjonalnym jest osoba uprawiająca sport na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej (kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej) i otrzymującego za to wynagrodzenie; kontrakt o profesjonalne uprawianie piłki nożnej oznacza umowę o pracę albo umowę cywilnoprawna, zawartą pomiędzy klubem sportowym a zawodnikiem profesjonalnym;

Pod rygorem nieważności, kontrakt sporządzony jest na piśmie wg wzoru PZPN w trzech jednobrzmiących egzemplarzach: jednym dla klubu, jednym dla zawodnika oraz jednym dla PZPN.

Kontrakt sprzeczny z z uchwałą lub ze statusem polskich piłkarzy lub z celami i zasadami uprawiania sportu albo mający na celu ich obejście jest nieważny. Jeżeli nieważnością jest dotknięta tylko część kontraktu, kontrakt pozostaje w mocy co do pozostałej części, chyba że z okoliczności wynika, iż bez postanowień dotkniętych nieważnością kontrakt nie zostałby zawarty.

Kontrakt zawarty zgodnie z przepisami uchwały, podlega ochronie prawnej PZPN. Ochronę prawną sprawują, zgodnie ze swoimi kompetencjami, właściwe organy PZPN.

Wszelkie sprawy sporne dotyczące ważności, istnienia lub rozwiązania kontraktu są rozstrzygane przez właściwe organy PZPN: w pierwszej instancji przez Wydział Gier PZPN oraz w drugiej instancji przez Związkowy Trybunał Piłkarski.

Spory majątkowe wynikające z kontraktu będącego umową cywilnoprawną strony poddają kompetencji Piłkarskiego Sadu Polubownego, zaś wynikające z kontraktu będącego umową o pracę podlegają rozstrzygnięciu przez właściwy Sąd Pracy.

Kontrakt może być rozwiązany w każdej chwili na podstawie zgodnego oświadczenia stron wyrażonego - pod rygorem nieważności - w formie pisemnej. Stronom kontraktu nie przysługuje prawo do jego jednostronnego wypowiedzenia, ani do odstąpienia od kontraktu. Przeciwne postanowienia kontraktu są nieważne.

Wypłata wynagrodzenia z kontraktu zawartego w formie umowy o prace następuje miesięcznie z dołu najpóźniej w dnia 10 następnego miesiąca. Wypłata wynagrodzenia z kontraktu zawartego w formie umowy cywilnoprawnej może nastąpić z góry za cały rok lub część sezonu.

Wszelkie zmiany poszczególnych postanowień kontraktu wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.


2 komentarze:

  1. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Akurat nie wiem, czy jest to regulowane jakimś prawem, ale najprawdopodobniej jest. Myślę, że ja przede wszystkim udałbym się do jakiejś kancelarii adwokackiej, aby uzyskać pomoc prawną. Byłem już raz w https://jakubowskazawada.com i moją sprawę udało się pozytywnie zakończyć.

    OdpowiedzUsuń